Превентивни прегледи штитасте жлезде 3. марта 2024. године
Превентивни прегледи штитасте жлезде 3. марта 2024. године
8. Менструалне тегобе – Хипотиреоза може узроковати неколико менструалних проблема, од обилних, продужених до ретких или одсутних циклуса. Америцан Цоллеге оф Обстетрицианс анд Гyнецологистс дефинише тешко менструално крварење као:
Крварење које траје више од 7 дана
Обилно крварење које за сат времена натопи по неколико уложака/тампона
Крварење које захтева дупли доњи веш, или специјално дизајниране гачице које спречавају изливање крви
Крварење које захтева мењање уложака или тампона током ноћи
Менструални ток са крвним угрушцима.
Ако имате јако крварење, закажите преглед код гинеколога како би утврдили шта се дешава. Тестови као што су преглед карлице, ултразвук или тест крви на ТСХ могу да помогну у постављању дијагозе.
Можда је чешћи проблем изостанак циклуса или врло слабо крварење, што може настати због могућег повећања тиротропин-ослобађајуцћег хормона (ТРХ) код оних са недовољно активном функцијом штитне жлезде. ТРХ се ослобађа из хипоталамуса, што затим покреће ослобађање тиреостимулирајућег хормона (ТСХ) и пролактина из хипофизе. Превише пролактина, који се често назива „млечним хормоном“, може ометати производњу естрогена, узрокујући ретке менструације или њихово одсуство, нежељену производњу млека и симптоме менопаузе.
9. Проблеми са плодношћу – Многи наши хормони део су регулаторне хормонске каскаде, тако да када производња хормона штитне жлезде опадне, ниво лутеинизирајућег хормона (ЛХ) такође може да остане низак. ЛХ помаже у регулисању менструалног циклуса и производње јајних ћелија, стога, овулација се можда неће ни догодити. Неправилна овулација затим може да отежа зачеће, односно трудноћу. Нормална функција штитне жлезде је неопходна за плодност и здраву трудноћу, а требало би тестирати функцију штитне жлезде ако:
Планирате да затрудните
Имате проблеме са штитном жлездом или нередовне менструације
Имали побачај
Не можете да затрудните након годину дана незаштићеног секса.
Ова процена штитне жлезде треба да укључи антитела на ТСХ, Т4, Т3 и ТПО. Антитела на штитасту жлезду нису увек укључена у почетну анализу плодности, иако је то важно јер њихово присуство може да удвостручити ризик од поновљеног побачаја.
10. Болови у мишићима и општа слабост – Недавна студија показује да 79 одсто пацијената са хипотиреозом осећа бол и слабост мишића, што је потврђено повећањем креатин киназе (ЦК) у крви пацијената. ЦК је ензим који се налази у срцу, мозгу, скелетним мишићима и другим ткивима, а који се повец́ава када дође до оштећења мишића. Локације бола и слабости могу да се разликују, али се сматра да су најчешће у пределима рамена и кука. Грчеви такође могу да буду проблем, као и синдром карпалног тунела. Нелечена хипотиреоза може да доведе до значајне болести мишића, узрокујући озбиљна функционална ограничења.
11. Проређивање косе – Веома фрустрирајући симптом за жене са обољењем штитне жлезде може да буде проређивање косе или губитак косе. Слично томе, може се осетити стањивање длачица обрва, посебно на спољној трећини обрва. Када штитна жлезда не функционише како треба, тело не добија енергију која му је потребна за све своје нормалне телесне функције. Ово успоравање укључује стимулацију фоликула. Будући да озбиљност симптома може да варира, могуће је и да се у почетку не схвати да особа губи косу јер испада тако ретко и уједначено. Може проц́и три до четири месеца од појаве хипотиреозе пре него што се примети губитак косе.
Здрава штитна жлезда и срце чини здравим, а када оболи узрокује кардиоваскуларне проблеме
микседемска кома
Микседемска кома је стање које се јавља када се штитна жлезда не контролише, истиче д…
12. Стезање у грлу – Запаљење или отицање штитне жлезде може да изазове стезање у грлу или осећај као да носите кошуљу са уском крагном. Такође, моду да се јаве потешкоће при гутању. Свако може да изврши једноставну проверу врата код куће како би помогао себи у раном откривању. Самопреглед може да помогне да се пронађу квржице или увећања која могу да указују на стање штитне жлезде. Ако имате упорне симптоме, као што је горе описано, тест крви штитне жлезде може да вам помогне да сазнате како ваша штитна жлезда функционише и да утврдите да ли постоји потреба за даљом проценом лекара ендокринолога.
КО БИ ТРЕБАО ДА СЕ ПРЕГЛЕДА?
Штитна жлезда је облика лептира, лоцирана на дну врата, а њен задатак је да регулише метаболизам тела, крвни притисак, температуру крви и откуцаје срца. Када производња хормона штитне жлезде опадне, процеси у телу се успоравају и мењају, утичући на скоро сваки систем у организму. Недијагностикована болест штитне жлезде доводи пацијенте у опасност од других болести, као што су кардиоваскуларне болести, остеопороза и неплодност. Листа симптома хипотироидизма је изненађујуц́е дуга. Али, симптоми се разликују од особе до особе, а постоје неки за које можда не сумњате.
Симптоми који указују да штитна жлезда не функционише добро
1. Главобоља – Око 30 одсто људи са недовољно активном штитном жлездом има главобоље. Још увек је нејасно да ли је хипотиреоза узрок главобоље, мада је ово разумна претпоставка јер неактивна штитна жлезда може да успори циркулацију крви у мозгу. Поред тога, умор, уобичајени симптом хипотиреозе, често је повезан са мигренама и може да игра улогу у покретању мигренских главобоља.
2. Промене меморије – Хипотироидизам (карактерисан повећаним ТСХ и смањеним нивоом Т4) може негативно да утиче на неколико когнитивних функција – пажњу и концентрацију, памћење, перцептивну функцију, језик, психомоторну функцију и извршну функцију. Овај узнемирујући симптом углавном је реверзибилан са лечењем левотироксином. С друге стране, благи хипотироидизам (карактерисан само повишеним ТСХ) није повезан са значајним когнитивним падом. Пацијенти са благом (или субклиничком) хипотиреозом могу искусити „мождану маглу“, што је суптилан пад у планирању, памћењу, пажњи и концентрацији, или способности за обављање више задатака.
3. Промене расположења – Низак ниво хормона штитне жлезде може да допринесе депресији и појави туге. Хормони штитне жлезде контролишу метаболизам тела и производњу енергије. Без одговарајућих нивоа, симптоми менталног здравља као што су депресија, анксиозност, промене расположења и „мождана магла“ могу постати уочљивији. Алтернативно, симптоми отвореног хипотироидизма, као што су успорено размишљање и говор, смањена пажња или апатија, опонашају симптоме депресије. Ове сличности понекад доводе до промашене дијагнозе или погрешне дијагнозе клиничке депресије.
4. Проблеми са варењем – Здравље штитне жлезде може утицати на наш пробавни систем на различите начине. Премало хормона штитне жлезде успорава кретање хране кроз дигестивни тракт, што може да учини стомак надувеним или изазове затвор. Такође, успорава се метаболизам тела, што може да доведе до повећања телесне тежине. У тежим случајевима могу да се развију болести као што су синдром иритабилног црева (ИБС) и прекомерни раст бактерија у танком цреву (СИБО). Дијагностиковање и лечење ових проблема такође ће у великој мери помоћи у контролисању проблема са штитном жлездом.
5. Горушица – Истраживања показују да хипотиреоза може бити повезана са поремећајем покретљивости једњака, који се манифестује као жгаравица. А шта је покретљивост једњака? Јохн Хопкинс Медицине објашњава ово као контракције које се јављају у једњаку, мишићној цеви која гура, потискује храну из грла у стомак. Дисмотилитет једњака је, на пример, стање када контракције у једњаку постану неправилне. Није јасно зашто тироидни хормони могу да имају овај ефекат на једњак. Можда би успорени пробавни систем могао да доведе до рефлукса киселине и жгаравице, или би за то могла да буде крива алергија на храну (попут глутена).
6. Сува кожа – Низак ниво хормона штитне жлезде директно утиче на кожу, изазивајући разне промене, као што је сувоћа, задебљање и љуштење коже. Пацијенти могу да имају проблема од „главе до пете“ – од сувог власишта које се љуспа до сувих и испуцалих пета и стопала.
7. Осетљивост на хладноћу – Немогућност прилагођавања хладном времену, до тачке у којој се тресете, чак и када сте добро обучени зими, још један је симптом хипотиреозе. Могуће је да су руке и стопала често хладни и тешко се загревају због смањене циркулације. Хипоталамус у мозгу у суштини делује као термостат. Усмерава штитну жлезду да повећа или смањи метаболизам тела како би регулисао телесну температуру. Штитна жлезда треба да функционише на одговарајући начин како би сагорела калорије у телу и створила топлоту и енергију.
Дом здравља Aранђеловац као установа примарне здравствене заштите, кроз превентивни рад и промоцију здравља развија свест о значају очувања здравља, квалитетом својих услуга, заједно са корисницима учествује у спречавању и лечењу болести, рехабилитацији и унапређењу квалитета живота.
Један од наших најважнијих изазова је допрети до свести сваког појединца и указати му на значај сопствене одговорности за здравље, унапредити и имплементирати превентивне активности у циљу очувања и унапређења здравља.
РАДНО ВРЕМЕ
КОНТАКТ
- Краља Петра Првог бр. 62. 34300 Аранђеловац
- +381 34 711 917 - Централа
- +381 34 712 866 - Директор
- eposta@domzdravlja-ar.org.rs
РАДНО ВРЕМЕ
КОНТАКТ
- Краља Петра Првог бр. 62. 34300 Аранђеловац
- +381 34 711 917 - Централа
- +381 34 712 866 - Директор
- eposta@domzdravlja-ar.org.rs
- Наша Facebook страница
Дом здравља Aранђеловац као установа примарне здравствене заштите, кроз превентивни рад и промоцију здравља развија свест о значају очувања здравља, квалитетом својих услуга, заједно са корисницима учествује у спречавању и лечењу болести, рехабилитацији и унапређењу квалитета живота.
Један од наших најважнијих изазова је допрети до свести сваког појединца и указати му на значај сопствене одговорности за здравље, унапредити и имплементирати превентивне активности у циљу очувања и унапређења здравља.